CJOB SPORTS SCOREBOARD- THURSDAY, MARCH 5/15

All Times Central
Hockey
NHL
Calgary 4 Boston 3 (SO)
Tampa Bay 4 Toronto 2
Arizona 3 Vancouver 2 (SO)
Los Angeles 4 Montreal 3 (SO)
Dallas 4 Florida 3 (SO)
Philadelphia 3, St. Louis 1
Minnesota 2 Washington 1
N.Y. Islanders 4 Nashville 3

Manitoba Junior League Playoffs
Selkirk 7 OCN 2 at  (Selkirk Leads Best Of 3 Play-In Series 1-0)
Waywayseecappo 3 Dauphin 2 (Waywayseecappo leads Best of 3 Play-In Series 1-0)

Manitoba Major Junior League Playoffs
Charleswood 2 St. Vital  1 (Best Of 7 Q-Final tied 1-1)

Manitoba Triple AAA Midget League Playoffs
Winnipeg Thrashers 3 Parkland Rangers 2   (Thrashers Lead Best of 5 Q-Final 2-1)
Brandon 4 Interlake 1  (Brandon Leads Best of 5 Q-Final 2-1)
Winnipeg Wild 2 Kenora Thistles 0 (Wild Lead Best of 5 Q-Final 2-1)
Pembina Valley Hawks 6 Eastman Selects 4 (Pembina Valley Leads Best of 5 Q-Final 2-1)
Curling
Tim Hortons Brier at Calgary
Mark Kean (Ontario)  8 Reid Carruthers (Manitoba) 7
Kevin Koe (Alberta)  8 Reid Carruthers (Manitoba) 7

World Junior Championship At Tallinn, Estonia
Braden Calvert (Canada) 5  Switzerland 3
Kelsey Rocque (Canada) 4 Switzerland  3
Braden Calvert (Canada) 6 Korea  5

Basketball
NBA
Chicago 108 Oklahoma City 105
Portland 94 Dallas 75

CJOB SPORTS SCHEDULE- FRIDAY, MARCH 6/15

All Times Central
Hockey
NHL
Columbus at New Jersey, 6 p.m.
Minnesota at Carolina, 6 p.m.
Buffalo at Ottawa, 6:30 p.m.
Calgary at Detroit, 6:30 p.m.
Edmonton at Chicago, 7:30 p.m.
Pittsburgh at Anaheim, 9 p.m.

AHL
Albany at St. John’s  6 p.m.

CIS Canada West Women’s Conference Final
U of M Bisons at U of A Pandas  3 p.m. (Game One Best Of 3 Championship Series)

WHL
Brandon at Prince Albert   7 p.m.

Manitoba Major Junior Hockey League Playoffs
Raiders at Stonewall  7:30 p.m. (Stonewall Leads Best of 7 Q-Final 1-0)
Pembina Valley at River East  7:30 p.m. (River East Leads Best of 7 Q-Final 1-0)
St. Boniface at Transcona 8 p.m. (St. Boniface Leads Best of 7 Q-Final 1-0)

Curling 
Tim Hortons Brier at Calgary 
Reid Carruthers (Manitoba) vs Adam Casey (PEI)  9:30 a.m.  (End Of Round Robin)

Brad Jacobs (Northern Ontario) vs Brad Gushue (Newfoundland/Labrador)   7:30 p.m (1-2 Page Playoff)

World Junior Championship at Tallinn, Estonia 
Braden Calvert (Canada) vs Switzerland  11 a.m.  (Men’s 1-2 Page Playoff)

Basketball
NBA
Utah at Philadelphia, 6 p.m.
Miami at Washington, 6 p.m.
Sacramento at Orlando, 6 p.m.
Chicago at Indiana, 6 p.m.
Toronto at Charlotte, 6 p.m.
Cleveland at Atlanta, 6:30 p.m.
Boston at New Orleans, 7 p.m.
Detroit at Houston, 7 p.m.
L.A. Lakers at Memphis, 7 p.m.
Phoenix at Brooklyn, 7 p.m.
Denver at San Antonio, 7:30 p.m.
Dallas at Golden State, 9:30 p.m.